Praca biurowa wbrew pozorom może przyczynić się do wielu poważnych problemów ze zdrowiem. Wszystko przez niewłaściwą postawę podczas siedzenia przed komputerem. Kiedy stoimy nasz kręgosłup obciążony jest niemal w 100 %, a podczas siedzenia obciążenie wzrasta aż o 40%. Pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości, bóle, ogólne złe samopoczucie. Jak tego uniknąć?
Zagrożenia dla zdrowia podczas pracy biurowej
Niewłaściwa postawa podczas siedzenia przy biurku powoduje nadmierne obciążenie kręgosłupa, co skutkuje w pierwszej kolejności bólem, ale pojawić się mogą także wady postawy i schorzenia układu szkieletowego. Wystąpić mogą również zakłócenia krążenia i niedotlenienie tkanek wynikające z ucisku naczyń krwionośnych. Brak wystarczającej ilości tlenu przekłada się natomiast na wolniejszą regenerację komórek ciała, co może potęgować alergię lub trądzik. Ponadto wielogodzinna praca z pochyleniem nad monitorem sprawia, że rzadziej mrugamy oczami przez co są one suche i podatne na infekcje.
Najczęstsze błędy podczas siedzenia
Najczęstszym błędem podczas pracy przy biurku jest pochylanie się i nadmierne zginanie karku. Zbyt mocno wysunięta klatka piersiowa z powodu nieodpowiednio podpartych pleców potęguje garbienie się. Niepodparte ręce i za wysoko ułożona klawiatura obciążają układ kostny pleców. Ogólne złe rozstawienie sprzętów elektronicznych – w tym właśnie klawiatury i monitorów – ma znaczący wpływ na utwierdzanie się wad postawy. Istotne są także kąty podparcia nie tylko pleców, ale także łokci, kolan i ułożenie stóp na podłodze. Należy przyjrzeć się wzrostowi użytkownika – być może niewłaściwa postawa przy biurku wynika z niedopasowanego krzesła lub biurka. Błędem jest także ustawienie ekranów w innej pozycji niż bokiem do okna. Skutkuje to oślepianiem światłem słonecznym, mrużeniem oczu i częstszym pochylaniem się nad blatem.
Jak wygląda właściwa postawa przy biurku?
Świadomość ułożenia swojego ciała podczas pracy ma niezwykle istotne znaczenie. Powinniśmy być wyprostowani, a nasze plecy odpowiednio podparte pod nieznacznym kątem. Stopy muszą płasko przylegać do podłogi i nie jest wskazane zakładanie nogi na nogę. Pod kolanami umiejscowione są tętnice, których nacisk powoduje problemy z krążeniem krwi. Optymalny kąt zgięcia stawów kolanowych wynosi 90 stopni. Najkorzystniejsza odległość oczu od ekranu to ta na wyciągnięcie ręki. Ponadto zarówno pracownik, klawiatura oraz monitor powinni być ulokowani w prostej linii. Wymaga się, aby krzesła miały regulowaną wysokość, przez co każdy może znaleźć odpowiednie dopasowanie umiejscowienia ciała do pracy przy komputerze.
Z punktu widzenia naszego zdrowia prawidłowa postawa ma bardzo istotne znaczenie. Siedzący tryb pracy oraz brak aktywności ruchowej sprawiają, że jesteśmy coraz bardziej podatni na różnego rodzaju schorzenia, dlatego tak bardzo ważne jest świadome dbanie o swój wzrok i postawę przy pracy biurowej.
Artykuł jest odzwierciedleniem wiedzy i doświadczeni autora. Żadna porada internetowa nie zastąpi wizyty u specjalisty.
1 komentarz
Teraz przez te zdalne trzeba się mocno pilnować 😉