Przepuklina kręgosłupa jest poważnym schorzeniem, za sprawą którego dochodzi do uwypuklenia jądra miażdżystego w kierunku rdzenia kręgowego. Jednym z kroków podczas jego leczenia jest rehabilitacja, która często może uchronić nas przed zabiegiem i dłuższą hospitalizacją.
Stopnie przepukliny kręgosłupa
Przyczyn przepukliny kręgosłupa możemy doszukiwać się w codziennie wykonywanych czynnościach. Jest ona skutkiem dużych obciążeń, przez które powstają mikrourazy i rozwijają się różnego rodzaju stany patologiczne w organizmie. Wśród najczęstszych znajdują się: ból pleców, drętwienia kończyn, mrowienie, a nawet problemy z czuciem. W przypadku mocno zaawansowanego schorzenia zdarzają się także osłabienia nóg, a w skrajnych przypadkach nietrzymanie moczu. Istnieją jego trzy stadia: protruzja, w trakcie której dochodzi do dość małych uszkodzeń włókien pierścienia włóknistego. Często wtedy nie jest odczuwany żaden dyskomfort. Kolejnym jest ekstruzja, kiedy to występują silne uciski korzenia, a także rdzenia kręgowego. Ostatni to sekwestracja – jądro miażdżyste, mające normalnie strukturę galaretki, rozlewa się, co jest związane z kłopotem z poruszaniem się oraz dużym bólem.
Wdrożenie rehabilitacji
Pierwszym krokiem przy leczeniu przepukliny kręgosłupa jest wdrożenie właściwej rehabilitacji. Zanim jednak fizjoterapeuta rozpocznie z chorym ćwiczenia przeprowadza, poza wcześniejszymi badaniami, szczegółowy wywiad, który pomoże mu zaplanować jak najbardziej efektywny proces leczenia. Zastosowane techniki mają na celu ścieranie naddatku przepuklinowego, a także rozluźnienie napiętych mięśni. Przebieg uzależniony jest od wieku chorego, dotychczas przebytych urazów, a także ogólnej kondycji fizycznej. Bardzo ważne jest kontrolowanie na bieżąco stanu zdrowia pacjenta, poprzez wykonywanie obrazowania przepukliny kręgosłupa. Rehabilitacja wspomaga regenerację krążka międzykręgowego oraz zmniejsza napięcie układu nerwowego, które może powodować narastający ból oraz dyskomfort.
Inne sposoby leczenia
Lekarze decydują się zazwyczaj na operację przepukliny kręgosłupa, kiedy wdrożona rehabilitacja oraz leczenie farmakologiczne nie przynoszą pożądanych efektów. Inną przesłanką do jej wykonania jest bardzo silny, wręcz paraliżujący ból, który uniemożliwia choremu codzienne funkcjonowanie. Oczywiście po jej przeprowadzeniu równie ważne jest wykonywanie zaleconych przez specjalistów ćwiczeń oraz uczęszczanie na pooperacyjną rehabilitację, która zazwyczaj trwa do trzech/czterech tygodni. Powrót do normalnych aktywności najczęściej ma miejsce po około pół roku od zabiegu. Zaleca się wtedy szczególną dbałość chorego o jego zdrowie, na przykład rezygnację z pracy fizycznej, która obciąża kręgosłup.
Chociaż przepuklina może powodować dużą panikę wśród osób, które się z nią borykają, pamiętajmy, że większość chorych wraca do normalnego funkcjonowania. Zarówno w tym przypadku, jak i innych schorzeń, najważniejsza jest odpowiednia profilaktyka już od najmłodszych lat i szybka reakcja w razie pojawienia się niepokojących objawów.
Artykuł jest odzwierciedleniem wiedzy i doświadczeni autora. Żadna porada internetowa nie zastąpi wizyty u specjalisty.