Odczuwasz czasami ból w szyi, który staje się coraz bardziej uporczywy? Jeśli tak, może być to dyskopatia szyjna nazywana potocznie rwą szyjną. Jest ona pierwszym symptomem początku degeneracji krążków międzykręgowych określanych jako zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Czasami jej skutki są nieodczuwalne, jednak to nie oznacza, że problem nie występuje. Czym tak naprawdę jest dyskopatia szyjna, jakie są jej objawy i przyczyny oraz jak się ją leczy?
Co to jest dyskopatia szyjna?
Taką nazwą określa się schorzenie, które jest wynikiem zwyrodnienia i przemieszczania się krążków międzykręgowych – tak zwanych dysków. Są one niezbędne do amortyzacji kręgów kręgosłupa, jednak z czasem po prostu się zużywają. Bóle oraz inne dolegliwości tego schorzenia biorą się z przemieszczenia miękkiego wnętrza dysku nawet poza obręb pierścieniowy, co skutkuje uciskiem nerwów rdzenia kręgowego i w efekcie nieprzyjemnymi doznaniami bólowymi.
Objawy dyskopatii szyjnej
Głównym objawem dyskopatii szyjnej jest uporczywy, promieniujący ból szyi, jednak występować mogą inne symptomy neurologiczne. Skurcze mięśni, bóle głowy, zawroty, a nawet omdlenia mogące skutkować nudnościami i wymiotami to pierwsze z obserwowanych skutków rwy szyjnej. Jeśli dyskopatia szyjna jest wielopoziomowa występować mogą również takie oznaki jak: mrowienie lub drętwienie rąk czy też samych palców, uczucie ich osłabienia, a nawet niedowładność, która może skończyć się parestezjami, czyli zaburzeniami czucia w danej części ciała. Te symptomy są sygnałem, że niezbędna jest wizyta u specjalisty – na takim poziomie zaawansowania schorzenia sama rehabilitacja jest już niewystarczająca.
Przyczyny dyskopatii szyjnej
Przyczyny występowania dyskopatii szyjnej są różne. Przede wszystkim istotna jest szybkość procesu fizjologicznego starzenia się organizmu na co znaczący wpływ ma genetyka określająca predyspozycje występowania i zaawansowania schorzeń. Z procesem starzenia związany jest także styl życia – stres jest czynnikiem predysponującym do wystąpienia dyskopatii. Również nadwaga, która jest obciążeniem dla stawów i kości organizmu zaliczana jest do przyczyn schorzenia. Ponadto wymienia się również zaburzenia pracy mięśni znajdujących się w obrębie szyi, a także przebyte urazy czy nadwyrężenia. Prowadzenie siedzącego trybu życia oraz nieprawidłowa pozycja siedzenia przy różnego rodzaju pracach biurowych, a także spanie na poduszce o nieodpowiednim kształcie mogą przyczyniać się do wystąpienia oraz pogłębiania objawów dyskopatii szyjnej.
W sytuacji odczuwania permanentnych bólów w obrębie szyi lub innych wspomnianych objawów, nie ma na co czekać. Wizyta u lekarza powinna być pierwszym krokiem, który musimy podjąć. Nie warto leczyć się samemu – może to przyczynić się do pogłębienia schorzenia oraz wzmożyć odczuwalne jego skutki. Jest to poważne zwyrodnienie kręgosłupa, jednak znane są skuteczne metody łagodzenia jego objawów.
Artykuł jest odzwierciedleniem wiedzy i doświadczeni autora. Żadna porada internetowa nie zastąpi wizyty u specjalisty.