Bóle kręgosłupa są powszechnym zjawiskiem na całym świecie. Warto w związku z tym zapoznać się z budową kręgosłupa. Nasz ekspert wyjaśni Ci zależność pomiędzy budową podstawowych struktur w kręgosłupie, a możliwymi dysfunkcjami, które mogą powodować dolegliwości bólowe pleców, głowy, rąk lub nawet nóg. Krótkim tekstem postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości, w kwestii doboru odpowiedniego materaca.
Jak jest zbudowany kręgosłup człowieka?
Kręgosłup zdrowego człowieka stanowi 40% długości jego ciała i składa się z pięciu odcinków: szyjnego, piersiowego, lędźwiowego, krzyżowego i ogonowego (guzicznego). Kręgosłup zbudowany jest z elementów kostnych nazywanych kręgami, krążków między kręgowych, więzadeł oraz mięśni. Struktury te są ze sobą powiązane, stanowiąc najważniejszą oś w organizmie.
Jaką kręgosłup pełni funkcje?
Kręgosłup tworzy podstawę dla całego naszego ciała oraz ochronę dla rdzenia kręgowego. Dzięki elementom kostnym jego budowy, że kręgosłup tworzy swoisty rodzaj stelaża dla pozostałych elementów aparatu ruchu. Dodatkową funkcja kręgosłupa jest również ochrona naszych narządów wewnętrznych. Jak zatem widać kręgosłup pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu każdego człowieka. To właśnie dlatego tak istotne jest poznanie dokładnej jego budowy oraz profilaktyki przeciążeń czy różnego rodzaju dysfunkcji. W dalszej części artykułu dowiesz się jak spowolnić procesy zużywania się powierzchni stawowych, czyli choroby zwyrodnieniowej. W konsekwencji pozwoli Ci to na zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa oraz spowolni procesy jego degeneracji.
Dlaczego odczuwamy ból w okolicach kręgosłupa?
Aby poznać sposoby zapobiegania występowania bólu w pierwszej kolejności przyjrzymy się przyczynom jego występowania. Każdy ból jest wynikiem pewnej dysfunkcji, a więc „chory” kręgosłup boli, natomiast ten „zdrowy” absolutnie nie powinien. Dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Przede wszystkim nieprawidłową postawa cała i nieprawidłowym wykonywaniu prostych, codziennych czynności, takich jak schylanie się, dźwiganie czy podnoszenie. Ustawiając się w nieprawidłowej pozycji często zmieniamy kształt fizjologicznych krzywizn kręgosłupa, czyli doprowadzamy do gorszej amortyzacji i większej ilości przeciążeń. Najczęściej występujące choroby kręgosłupa to: choroba dyskowa, tzw. dyskopatia oraz choroba zwyrodnieniowa.
W jaki sposób uniknąć dolegliwości bólowych kręgosłupa?
Bóle kręgosłupa związane są bezpośrednio z naszą postawą i codziennym powtarzaniem nieprawidłowych czynności, a więc ze złymi nawykami. Aby to jeszcze lepiej zobrazować podam Ci nieco banalny przykład z innej dziedziny życia – dietetyki. Wyobraź sobie, że zjesz jednego pączka – konsekwencje nie będą duże. Natomiast jeżeli będziesz tą czynność powtarzać każdego dnia możesz mieć pewność, że Twoja waga szybko wzrośnie. Uważam, że dobrze zobrazuje to powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” bo to właśnie, te nieprawidłowe szczegóły powtarzane wielokrotnie każdego dnia wpływają na pojawienie się objawów bólowych kręgosłupa.
Wracając do profilaktyki bólów kręgosłupa mamy kilka sposobów na zapobieganie jego przeciążeniom. W pierwszej kolejności zastanów się jakim czynnościom podczas doby poświęcasz najwięcej czasu? U niektórych osób będzie to czas spędzany przy biurku, w samochodzie czy podczas pracy fizycznej. Sprawdź, czy spędzając w nich czas utrzymujesz prawidłową pozycję ciała. Informacje o prawidłowej pozycji w pracy znajdziesz w innych naszych artykułach. Jako fizjoterapeutka zawsze zwracam uwagę moim Pacjentom na jeszcze jedną czynność, o której często zapominają – sen! Niezależnie jakie stanowiska zajmujesz, jaką pracę wykonujesz i jak ukształtowane jest Twoje ciało, znaczną część czasu każdego dnia spędzasz w łóżku. U większości osób jest to około 1/3 doby, a więc i życia. To, dlatego niezwykle istotne jest, aby materac, czyli coś co stanowi o Twojej postawie ciała był odpowiednio dobrany. Dobrze dobrana twardość materaca zapewnia dobrą regenerację podczas snu. Dobra regeneracja fizyczna i psychiczna to podstawa zdrowia oraz dobrej jakości życia.
Fizjoterapeutka Mgr Natalia Twarowska
Artykuł jest odzwierciedleniem wiedzy i doświadczeni autora. Żadna porada internetowa nie zastąpi wizyty u specjalisty.