Kołnierz ortopedyczny jest popularnym sprzętem medycznym – głównie ze względu na fakt, iż ma on szeroką gamę zastosowań. Używa się go przede wszystkim przy leczeniu chorób zwyrodnieniowych, które w dzisiejszych czasach, gdy wiele osób prowadzi siedzący tryb życia, stają się coraz częstszym problemem.
Wskazania do stosowania kołnierza ortopedycznego
Kołnierze ortopedyczne zazwyczaj zalecane są przez lekarzy ortopedów w przypadku problemów związanych z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Często ma on za zadanie zapobieganie kolejnym obrażeniom i ustabilizowanie szyi, dlatego używany jest w karetkach przez ratowników medycznych. Zazwyczaj specjaliści zapisują noszenie ortez na przykład przy dyskopatii, czyli przepukliny jądra miażdżystego, różnych wad postawy, a w szczególności skoliozy. Korzysta się z niego także w okresie rekonwalescencji po urazach – pamiętać jednak trzeba, że zazwyczaj okres stosowania kołnierza nie powinien przekraczać 6 tygodni, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Jak dobrać kołnierz szyjny?
Przede wszystkim konieczna jest konsultacja z lekarzem, który zdecyduje, czy kołnierz ortopedyczny będzie nam potrzebny. W celu dobrania odpowiedniego sprzętu należy zmierzyć wysokość oraz obwód szyi. Ważne jest także, aby sprawdzić odległość od brody do wgłębienia mostka. Trzeba pamiętać, żeby pomiarów tych dokonywać na stojąco. Uzyskane wymiary musimy porównać z podanymi na opakowaniach, ponieważ rozmiary zazwyczaj mieszczą się w przedziale od XS do XL. Idealnie dobrany kołnierz będzie stanowił wspornik dla podbródka, lecz jednocześnie nie uniesie go. Istnieją modele, które mają regulowany obwód, co znacznie ułatwia znalezienie odpowiedniego, a także jego ściąganie i zakładanie. W ortezie można swobodnie spać, jednak trzeba w takim wypadku zastanowić się nad zakupem specjalnej poduszki ortopedycznej, dzięki której nasz kręgosłup będzie poprawienie ułożony.
Rodzaje kołnierzy ortopedycznych
Na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów ortez. Wyróżniamy ich cztery typy, które różnią się zastosowaniem. Kołnierz ortopedyczny sztywny używa się zazwyczaj w przypadku zmian zwyrodnieniowych oraz schorzeń mięśni szyi. Dzięki twardej skorupie jest w stanie unieruchomić konkretny odcinek naszego kręgosłupa. Miękkie kołnierze ortopedyczne stosuje się się przy okazji urazów w okolicach więzadeł, bólu czy dyskopatii. Poprzez piankę wykorzystaną do ich produkcji bardzo dobrze dopasowują się do kształtu naszego ciała. Jednoczęściowe kołnierze szyjne zaleca się z kolei w czasie rehabilitacji, a także używa się w karetkach do przewozu osób rannych. Możemy uznać je za najbardziej uniwersalne, ponieważ stosowane są zarówno u dzieci, jak i wśród dorosłych. Ortezy dwuczęściowe zakłada się w przypadku urazów, skręcenia lub złamania kręgosłupa szyjnego. Tego typu konstrukcja łagodzi ból oraz jest gwarancją bezpieczeństwa dla naszej szyi.
Zakup odpowiedniego kołnierza jest bardzo ważną kwestią, której nie można bagatelizować. Źle dobrany może negatywnie wpłynąć na kondycję odcinka szyjnego naszego kręgosłupa, dlatego wszelkie wątpliwości należy konsultować ze specjalistą.
Artykuł jest odzwierciedleniem wiedzy i doświadczeni autora. Żadna porada internetowa nie zastąpi wizyty u specjalisty.