Garbienie się jest nawykiem, który u wielu wyrabiany jest już w dzieciństwie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że przybieranie niewłaściwej pozycji ciała może odbić się na całym naszym organizmie.
Dlaczego się garbimy?
Wielu z nas zaczyna garbić się już w we wczesnych latach życia. Często dzieje się to wskutek stresu. W momentach, kiedy jest on szczególnie silny, przyjmowane jest tzw. obronne ułożenie ciała, przypominające pozycję embrionalną, podczas której plecy są znacząco wykrzywione. Przebywanie w niej przez dłuższy czas utrwala wadę postawy, jednocześnie zaburzając pracę naszych mięśni. Inną, również bardzo popularną przyczyną garbienia się, jest siedzenie w niewłaściwej pozycji. Może to wynikać chociażby ze źle dobranego fotela. Brak solidnego oparcia sprawia, że pracując przy biurku lub podczas nauki, będziemy się pochylać, co może skutkować wyrobieniem w sobie niezdrowego nawyku, który w następstwie przerodzić się może w poważne schorzenia.
Garbienie się a kifoza kręgosłupa
Garbienie się sprzyja rozwojowi wady postawy, jaką jest kifoza, nazywana też okrągłymi plecami. Objawia się ona nadmiernym wygięciem kręgosłupa w odcinku piersiowym i krzyżowym. Zauważalne jest wtedy wysunięcie do przodu głowy i barków oraz przykurcz klatki piersiowej, w efekcie czego osłabieniu ulegają mięśnie grzbietu. Nieleczona prowadzi do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, takich jak artroza kręgowa czy zmiażdżenie chrząstki międzykręgowej. Jeśli chodzi o wizualne skutki, w przypadku braku postępowania korekcyjnego, może pojawić się mocno zarysowany garb. Kifozę leczy się w zależności od jej etiologii. We wczesnych fazach rozwoju schorzenia, specjalista zaleca zazwyczaj odpowiednie ćwiczenia, jednak w bardziej zaawansowanych stadiach przepisywane są leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, a także konieczna jest operacja.
Inne skutki garbienia się
Przybieranie niewłaściwej postawy będzie mieć także wiele innych skutków. Tutaj możemy wskazać chociażby problemy trawienne, częste bóle brzucha czy pogorszenie metabolizmu, co dzieje się wskutek ściskania narządów wewnętrznych. Przez garbienie do wielu komórek dociera znacznie mniejsza ilość tlenu, co potęguje uczucie zmęczenia. Pojawia się również wiele dolegliwości bólowych, między innymi w okolicach żeber, klatki piersiowej, łopatek czy karku. Możliwe są także problemy z oddychaniem, które powiązane są ze zmniejszoną ruchomością klatki piersiowej. Bardzo istotny jest także aspekt psychologiczny. Według badań osoby ze zgarbioną sylwetką i przykurczem mięśni czują się często znacznie mniej atrakcyjne, a także muszą zmagać się z brakiem pewności siebie.
Garbienie się, chociaż pozornie wydaje się niegroźne, może przynieść nam bardzo ciężkie skutki zdrowotne. Niestety prowadzony przez wiele osób siedzący tryb życia sprzyja powstawaniu niezdrowych przyzwyczajeń. Właśnie dlatego dobrze jest już w najmłodszym wieku wyrabiać pozytywne nawyki związane z zachowaniem właściwej postawy naszego ciała.
Artykuł jest odzwierciedleniem wiedzy i doświadczeni autora. Żadna porada internetowa nie zastąpi wizyty u specjalisty.