Słowo kinezyterapia pochodzi od greckiego wyrażenia “kinesis” oznaczającego ruchu. Ta często stosowana forma fizjoterapii opiera się na wykorzystywaniu do leczenia prostych ćwiczeń, które pomagają uporać się z różnego rodzaju schorzeniami i bólami kręgosłupa.
Czym jest kinezyterapia?
Kinezyterapia jest jednym z działów fizjoterapii, którego głównym założeniem jest poprawa stanu zdrowia poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń. Rozróżniamy jej wiele odmian, ale jedną z najpopularniejszych jest ta o działaniu ogólnym, gdzie celem jest poprawa wydolności całego organizmu, wzmocnienie wytrzymałości czy wsparcie funkcjonowania narządów. Przy zabiegach miejscowych nacisk kładzie się na trening konkretnych stawów lub mięśni, które objęte są schorzeniem czy dysfunkcją. Ważną rolę odgrywają również ćwiczenia izometryczne, mające za zadanie napięcie konkretnych grup mięśniowych bez wykonania ruchów stawami. Zapobiegają one zanikom mięśniowym będących skutkiem na przykład długotrwałego unieruchomienia kończyn.
Leczenie ruchem – przy jakich schorzeniach pomaga?
Kinezyterapia jest metodą leczenia stosowaną, aby pomóc pacjentowi w powrocie do pełnej sprawności – kształtuje narządy ruchu, dlatego zaleca się ją chociażby po różnego rodzaju urazach mechanicznych, jak złamania czy amputacje. Terapię tą stosuje się przy bólach kręgosłupa czy zwyrodnieniu stawów. Stosowana jest również wśród najmłodszych, aby jak najszybciej uporać się z wadami postawy. Ćwiczenia te są także w stanie pobudzić układ nerwowy, dzięki czemu wpływają na reakcje na bodźce ruchowe. Pomagają także w powrocie do funkcjonowania po udarze oraz w łagodzeniu objawów choroby Parkinsona.
Jak wygląda zabieg kinezyterapii?
Zabieg kinezyterapii przeprowadza się w różnych miejscach – wszystko zależne jest od stanu zdrowia chorego oraz zaplanowanych ćwiczeń. Mogą odbywać się w domu, w specjalistycznym ośrodku, część nawet w wodzie. Ważne jest, aby nie wykonywać ich samemu. Zająć się tym powinna osoba wykwalifikowana, ponieważ w czasie wielu chorób niektóre aktywności grożą pogorszeniem się stanu osoby poddanej leczeniu. Kinezyterapia poprawia elastyczność tkanek miękkich, pomaga w przywróceniu utraconej sprawności ruchowej, wpływa na zakres ruchu, a także obniża wystąpienie wielu problemów zdrowotnych. Ze względu na kontrolę oraz działanie ćwiczeń dzielimy je na bierne (wykonywane przez osobę z zewnątrz), czynno-bierne, samowspomagane i czynne. Jako przykłady możemy wskazać różnego rodzaju masaże, metody Bobatha, McKenziego, pionizację, terapię manualną, a także naukę chodzenia. Do wielu z nich potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, dlatego nie zawsze możliwe są wizyty fizjoterapeuty w domu.
Jak wszystkim wiadomo, ruch ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm, dlatego wykorzystuje się go także w czasie leczenia różnego rodzaju schorzeń. Ważne jest jednak, aby w takiej sytuacji wszystkie ćwiczenia były dopasowane do stanu zdrowia chorego, dlatego niezbędna jest konsultacja ze specjalistą.
Artykuł jest odzwierciedleniem wiedzy i doświadczeni autora. Żadna porada internetowa nie zastąpi wizyty u specjalisty.