Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, kiedy należy udać się do ortopedy, bagatelizując doskwierające nam boleści. Niestety wielu z nas odbiera wizytę u specjalisty jako ostateczność. Jednak im szybciej zdecydujemy się na nią, tym ewentualne leczenie może być szybsze i znacznie mniej inwazyjne.
Pierwsza wizyta u ortopedy
Ortopeda to specjalista, który zajmuje się leczeniem chorób układu ruchu. Pomaga on chociażby w powrocie do pełnej sprawności kończyn, które wcześniej uległy urazowi, zapobieganiu wadom kręgosłupa, a także zajmuje się diagnostyką. Wizytę warto umówić w przypadku chociażby przewlekłego bólu pleców czy zauważenia nieprawidłowości w naszym ułożeniu ciała. Wcześniej możemy udać się także do lekarza internisty – w celu konsultacji, czy potrzebna jest tutaj ingerencja specjalisty. Należy także pamiętać o najmłodszych: do ortopedy warto iść już z noworodkiem, aby sprawdzić czy nie cierpi on na dysplazję stawu biodrowego. Ważne są także wizyty w późniejszym etapie życia dziecka, ponieważ to właśnie w tym okresie wykształca się wiele wad postawy, które – odpowiednio wcześnie zdiagnozowane – można zupełnie wyeliminować.
Wywiad lekarski podczas wizyty u ortopedy
Podczas wywiadu ortopeda przede wszystkim będzie zwracał uwagę na obecne dolegliwości, z którymi się zmagamy. Istotną kwestią są także przebyte schorzenia, szczególnie te związane z kręgosłupem. Mogą się także pojawić pytania dotyczące chorób występujących w rodzinie czy przyjmowanych leków, dlatego warto przygotować te informacje wcześniej. Pomocne może okazać się także zdjęcie RTG, jeśli było ono wykonywane w ostatnim czasie. Inaczej będzie wyglądał wywiad ortopedyczny podczas wizyty z dzieckiem, podczas której lekarz będzie prosił o informacje dotyczące chociażby przebiegu ciąży oraz porodu, ponieważ występujące komplikacje okołoporodowe mogą mieć wpływ na rozwój poszczególnych wad.
Leczenie ortopedyczne
Długość leczenia ortopedycznego jest różna w zależności od danego przypadku. Może się ona wahać od paru miesięcy do nawet kilku lat. Małe wady często można niwelować za pomocą prostych środków, jak zakup odpowiednich wkładek do naszego obuwia czy łatwe do wykonania ćwiczenia przepisane nam przez lekarza do wykonywania w domu. Niestety często jedyną drogą pomocy są zabiegi chirurgiczne, takie jak wszczepienie endoprotezy, nastawienie złamanej kończyny czy usunięcie halluksów. Do tych najczęściej wykonywanych należy także artrodeza, której celem jest wzajemne usztywnienie uszkodzonych powierzchni stawowych czy osteotomia, czyli przecięcie kości w celach leczniczych. Należy pamiętać, że często zabieg to nie wszystko – bardzo istotna jest też rehabilitacja, która pozwoli nam wrócić do pełnej sprawności. Ortopedia jest dziedziną, która stale się rozwija, dlatego pojawiają się nowe sposoby leczenia problemów związanych z układem ruchu, dzięki czemu z wieloma schorzeniami można sobie poradzić przy pomocy mniej inwazyjnych metod.
Konsultacje ortopedyczne w wielu przypadkach są jedyną szansą na odzyskanie pełnej sprawności czy zniwelowanie wad postawy. Nasze codzienne nawyki często przyczyniają się do spadku kondycji naszego kręgosłupa, dlatego warto jest wiedzieć jak możemy przeciwdziałać wielu problemom.
Artykuł jest odzwierciedleniem wiedzy i doświadczeni autora. Żadna porada internetowa nie zastąpi wizyty u specjalisty.