Wady postawy powstają już we wczesnym dzieciństwie – niestety niezauważone w tamtym okresie będą dawać nam o sobie znać przez całe życie, dlatego ważne jest wyrabianie zdrowych nawyków już od momentu, kiedy dziecko uczy się chodzić. Brak regularnych badań, otyłość czy zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego prowadzą do często nieodwracalnych w skutkach problemów związanych z kręgosłupem.
Czym są wady postawy?
Szukając definicji wad postawy możemy przeczytać, że są to wszelkie odstępstwa od prawidłowej postawy ciała. Do najczęściej występujących możemy zaliczyć płaskostopie, kilfozę, czyli wygięcie kręgosłupa do tyłu, pogłębioną lordozę (przednie wygięcie kręgosłupa) i skoliozę, gdzie zmagamy się z bocznym wygięciem kręgosłupa. Tego typu problemy można zauważyć już w dzieciństwie, jednak jako że nie zawsze towarzyszy im ból, często są bagatelizowane. Najpowszechniejszymi symptomami jest stawianie stóp do środka, wypięty brzuch czy asymetria barków. Jeśli wada postawy zostanie stwierdzona dopiero w okresie dorosłości, zmniejsza się możliwość jej całkowitego skorygowania, zwiększa się za to ryzyko rozwoju związanych z nią dolegliwości i chorób. Nieleczone wady postawy mogą objawiać się bólami głowy i szyi, problemami trawiennymi czy nawet dysfunkcjami układu nerwowego.
Przyczyny powstawania wad postawy
Trenować kręgosłup możemy już od pierwszych miesięcy życia dziecka, chociażby poprzez układanie niemowlęcia na brzuchu, dzięki czemu może ćwiczyć podnoszenie główki. Niestety wielu rodziców nieświadomie popełnia błędy przekładające się na rozwój wad postawy. Wpływ może mieć na to noszenie niemowlaka w pozycji pionowej, zmuszanie dziecka do siadania, krępowanie ruchów malucha poprzez kocyk czy becik, a także zbyt częste przebywanie w fotelikach samochodowych. W późniejszym wieku do wad postawy zazwyczaj prowadzi brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia i zła dieta. Jest to coraz popularniejszy problem, ponieważ dzieci znacznie więcej czasu spędzają przed ekranem komputera bądź telewizora, czego skutkiem jest chociażby otyłość, a także niewłaściwy układ kręgów szyjnych.
Jak zapobiegać wadom postawy?
Już w okresie noworodkowym ważna jest odpowiednia profilaktyka, dlatego w pierwszych miesiącach życia należy pamiętać o badaniu USG bioderek. Im wcześniej zostanie wykryta dysplazja stawu biodrowego, tym większa jest szansa na pomyślne zakończenie leczenia. Zapobiegać wadom postawy można poprzez aktywność fizyczną oraz dobór odpowiednich ćwiczeń. Na kręgosłup bardzo pozytywny wpływ ma pływanie posiadające właściwości rehabilitacyjne: zwiększa wydolność oddechowo-krążeniową, a także rozluźnia mięśnie. Swoją przygodę z tym sportem warto jest rozpocząć pod okiem profesjonalisty, aby nie przyswoić złych nawyków. Kiedy dziecko osiąga wiek szkolny, kluczową kwestią jest dobór tornistra, który będzie odpowiednio usztywniony w miejscu, gdzie przylega do pleców. Warto też zwrócić uwagę, czy posiada pas biodrowy, dzięki czemu kręgosłup zostanie odciążony, a ciężar równomiernie rozłożony.
Wady postawy stają się niejaką epidemią wśród dzieci w wieku szkolnym. Nieleczone mogą prowadzić nawet do kalectwa, dlatego istotne jest reagowanie, gdy tylko zauważymy niepokojące symptomy. Pamiętajmy, aby nie tylko strofować dzieci w kwestii ich nawyków czy czasu spędzanego przed komputerem, ale samemu dawać im dobry przykład.
Artykuł jest odzwierciedleniem wiedzy i doświadczeni autora. Żadna porada internetowa nie zastąpi wizyty u specjalisty.