Wady postawy najczęściej dotykają dzieci w wieku szkolnym. Obecnie mówi się, że aż 88% procent młodych osób może mieć z nią problemy. Najpoważniejsze zmiany w dużym stopniu dotyczą nieprawidłowego ułożenia kręgosłupa. W jaki sposób tworzą się wady postawy i jakie są jej rodzaje?
Czym jest wada postawy?
Wada postawy, to najogólniej mówiąc, zachwianie precyzyjnego układu dźwigni i naprężeń, odpowiadającego za poprawną postawę. Najczęściej pojawia się na skutek długotrwałego nieprawidłowego ułożenia szyi względem kręgosłupa lub innej pozycji, która jest nienaturalna względem osi szkieletu człowieka. Na samym początku wada postawy jest praktycznie niezauważalna i nie niesie za sobą żadnych dolegliwości bólowych, czy też innych trwałych konsekwencji. Mimo wszystko utrwalona wada w długofalowym działaniu prowadzi do licznych schorzeń, np. dyskopatii kręgosłupa. Wady postawy u dzieci można zacząć obserwować już około 5 roku życia, a w wieku 8 lat najczęściej pojawiającą się wadą jest niesymetryczne ustawienie łopatek i barków, łącznie ze skrzywieniem kręgosłupa.
Rodzaje wady postawy u dzieci
- Plecy okrągłe – wada postawy charakteryzująca się pogłębieniem kifozy piersiowej, czyli nadmiernego zaokrąglenia kręgosłupa w odcinku piersiowym. Najczęściej rozpoznawana dzięki wysuniętej głowie i barkom do przodu, a także spłaszczeniu i zapadnięciu się klatki piersiowej.
- Plecy wklęsłe – inaczej pogłębiona lordoza kręgosłupa, charakteryzuje się dużym przeprostem w odcinku lędźwiowym, uwypukleniem pośladków i wypiętym brzuchem. Poprzez długotrwałe zachowanie takiej pozycji w ciągłym napięciu i skurczu są mięśnie grzbietu, mięsień prosty uda czy mięsień biodrowo-lędźwiowy.
- Plecy okrągło-wklęsłe – wada postawy łącząca obie powyższe skrzywienia, gdzie jednocześnie dochodzi do pogłębienia lordozy lędźwiowej i kifozy piersiowej. Miednica cechuje się znacznym posunięciem w przód, przy jednoczesnym wysunięciu barków i łopatek.
- Boczne skrzywienie kręgosłupa – nazywane także postawą skoliotyczną, to deformacja postawy na jednej płaszczyźnie, gdzie widoczne jest skrzywienie lub rotacja w jedną ze stron.
Wady postawy kręgosłupa – przyczyny
Tworzenie się nieprawidłowości w zakresie postawy ma charakter wieloczynnikowy. Wpływa na to m.in. rozpowszechniony nawyk życia w pozycji siedzącej, wielogodzinne oglądanie telewizji czy też siedzenie przed komputerem w nieodpowiedniej pozycji. Przyczynia się do tego także brak wystarczającej aktywności fizycznej, przez co dzieci od najmłodszych lat nie wzmacniają swoich mięśni i nie tworzą naturalnego balansu, który mógłby wspomóc pracę nad przyjmowaniem odpowiedniej postawy. Niewątpliwie dużą część problemu stanowią także ciężkie tornistry i torby na jedno ramię, których dźwiganie przyczynia się do powstawania zaburzeń mięśniowych, w efekcie czego mogą być one pośrednią przyczyną powstania zmian patologicznych osi ciała i rozwoju wad postawy.
Aby zapobiegać powstawaniu skrzywień i uchronić dzieci przed trwałymi zmianami w anatomicznej budowie kręgosłupa, warto zwracać uwagę i korygować ich nieprawidłową postawę. Każda wada, zarówno pleców wklęsłych, jak i pleców okrągłych jest niebezpieczna i ma bezpośredni wpływ na prawidłowe lub zaburzone działanie wszystkich mięśni w ciele człowieka.
Artykuł jest odzwierciedleniem wiedzy i doświadczeni autora. Żadna porada internetowa nie zastąpi wizyty u specjalisty.