Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup nie muszą wiązać się z kosztowną rehabilitacją. Różnorodność łatwo dostępnych aktywności pozwala ćwiczyć w każdym miejscu, nawet w pracy. Regularność ich wykonywania z pewnością poskutkuje zanikiem odczuwanych wcześniej dolegliwości lub uchroni Cię przed ich powstaniem.
Ćwiczenia wzmacniające – dla kogo?
Najprościej byłoby napisać, że dla każdego i wcale nie byłoby to kłamstwem. Mówi się, że choroby związane z kręgosłupem są chorobą cywilizacyjną, a świadczą o tym chociażby duża ilość prac siedzących i coraz mniejsza aktywność fizyczna wśród młodych ludzi. Z tego powodu każda osoba powinna zadbać o to, aby jej szkielet funkcjonował bez zarzutu – szczególnie, że jest on niezmiernie ważny w zachowaniu dobrej kondycji całego organizmu. Ćwiczenia wzmacniające są także polecane osobom z dyskopatią, zwyrodnieniami kręgosłupa czy jego skrzywieniem. Długotrwały ból wynikający z tymczasowych zmian w szkielecie może być niezwykle uciążliwy, a regularne ćwiczenia wielokrotnie potrafią zahamować rozwój zmian i zapobiec występowaniu ich w przyszłości.
Jakie ćwiczenia na kręgosłup?
W przypadku ostrych, nagłych zmian, ćwiczenia na kręgosłup powinien indywidualnie dobierać fizjoterapeuta. Dzięki temu zostaną one dostosowane do rodzaju dolegliwości, a cała rehabilitacja będzie bardziej skuteczna. Wśród ćwiczeń profilaktycznych dużą popularność zyskuje kinezyterapia, inaczej gimnastyka ruchowa polegająca na samodzielnej kontroli napięcia mięśniowego oraz stawianiu świadomego oporu w mięśniach poprzez gumy elastyczne, instruktora czy ciężar własnego ciała. Taki rodzaj aktywności utrzymuje lub zwiększa zakres ruchu m.in. w stawach. Dodatkowo ćwiczenia rozciągające pozwalają zachować odpowiednią elastyczność mięśni. Te wszystkie działania aktywnie budują naturalny gorset dla kręgosłupa, który z kolei chroni go przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Niedocenianym wysiłkiem fizycznym mającym zbawienny wpływ na szkielet człowieka jest basen – nie obciąża on stawów i jest doskonały dla osób borykających się z problemami kręgosłupa i nadwagą jednocześnie.
Pozytywne strony ćwiczeń wzmacniających
Ćwiczenia wzmacniające przede wszystkim mają charakter prewencyjny. Równomierna i umiarkowanie obciążająca aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie, co z kolei zapewnia dobrą kondycję przestrzeni międzykręgowych i ich elastyczność. Silny grzbiet może uchronić przed powstaniem wypuklin i przepuklin prowadzących do dyskopatii, a także zapobiec innym dolegliwościom bólowym. Ćwiczenia wzmacniające wspomagają także utrzymanie prawidłowej postawy ciała w ciągu dnia, dzięki czemu nawet podczas nieprawidłowego schylania i siedzenia ryzyko powstania deformacji będzie znacznie niższe.
Zważając na fakt, że kręgosłup jest głównym narządem ruchu w organizmie człowieka, niezależnie od rodzaju dolegliwości lub ich braku, ćwiczenia go wzmacniające powinni wykonywać wszyscy. Odpowiedni dobór aktywności zapewnia mocny i elastyczny grzbiet, co z kolei bezpośrednio wpływa na poprawę stanu zdrowia każdej, nawet sprawnie fizycznej osoby.
Artykuł jest odzwierciedleniem wiedzy i doświadczeni autora. Żadna porada internetowa nie zastąpi wizyty u specjalisty.