Zdajemy sobie sprawę, że alkohol czy papierosy szkodzą naszemu zdrowiu, jednak nie tylko one mogą pozostawiać na nim ślad. Wiele niekorzystnych przyzwyczajeń mogą w negatywny sposób rzutować na nasz kręgosłup, pogarszając naszą kondycję. Tak naprawdę często nie zdajemy sobie sprawy, jak dana czynność wpływa na nasze ciało, dopóki nie poczujemy konsekwencji w formie bólu. Przyczyny dolegliwości ze strony kręgosłupa mogą być mniej lub bardziej poważne, jednak każda z nich wpływa na nasze samopoczucie oraz pracę. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny powstawania bólu kręgosłupa?
Dlaczego kręgosłup jest ważny?
Kręgosłup jest ważną podporą naszego ciała, gdyż to właśnie on utrzymuje nasz ciężar, amortyzuje wszelkie wstrząsy oraz stanowi ochronną “tubę” dla rdzenia kręgowego. Zawdzięczamy mu codzienne, prawidłowe funkcjonowanie, ponieważ zdrowy kręgosłup to zdrowe ciało – a organizm ludzki jest jak maszyna, której każdy element musi dobrze działać. Dopiero wtedy możemy mówić o dobrym samopoczuciu. Jednak czasem pojawiają się bóle kręgosłupa i może on mieć wiele przykrych konsekwencji, takich jak trudności w codziennych czynnościach lub zmiany zwyrodnieniowe, które ciężko potem wyleczyć. Właśnie dlatego ważne jest, aby odpowiednio dbać o kręgosłup i eliminować przyczyny powstawania jego bólu, bo wtedy dbamy nie tylko o kręgosłup, ale i całe ciało! Pierwszą rzeczą w zdiagnozowaniu właściwej przyczyny bólu jest odpowiednia obserwacja – charakter bólu oraz stopień jego intensywności, czas, w jakim się pojawia, towarzyszące czynności oraz częstotliwość. Jednymi z częstszych, a zarazem i najważniejszych przyczyn powstawania bólu kręgosłupa to:
Nieodpowiednie podnoszenie rzeczy
Codziennie mamy do czynienia z podnoszeniem różnych rzeczy – cięższych lub lżejszych. Jednak dla kręgosłupa oraz jego prawidłowej kondycji liczy się sposób, w jaki się schylamy, gdyż nieprawidłowy sposób podnoszenia może narazić go na przeciążenie oraz nadwyrężenie. Jest to prosty przepis na ból pleców, który łatwo można uniknąć. Wystarczy tylko pamiętać, aby stanąć w lekkim rozkroku – najlepiej na szerokości bioder i ugiąć kolana, mając przy tym oczywiście proste plecy. Następnie chwytamy cięższy przedmiot i prostując kolana podnosimy go.
Zła pozycja podczas siedzenia
Długotrwałe siedzenie oczywiście szkodzi kręgosłupowi, jednak ma na to wpływ także sposób, w jaki siedzimy. Siedzenie prosto, garbienie się, zakładanie nogi na nogę w dużym stopniu obciąża plecy powodując jego ból. Podobnie jest, gdy siedzimy na zbyt niskich lub wysokich krzesłach albo na jego brzegu. To wszystko sprowadza się do nieprawidłowego podpierania oraz nadmiernego wyginania, co ma późniejsze konsekwencje. Najlepiej jest zatem usiąść i lekko odchylić się do tyłu.
Nieprawidłowy sen
Śpiąc unieruchamiamy swoje ciało na kilka godzin. Wbrew pozorom jest to długi czas, który również może negatywnie oddziaływać na nasz kręgosłup, gdyż obecne są czynniki takie jak źle dobrany materac lub poduszka, która jest za wysoko ułożona. Przez to kręgosłup nie ma zapewnionego odpowiedniego podparcia i wykrzywia się. Przez to rano człowiek może obudzić się z bolącymi plecami, mimo, że jeszcze wieczorem go nie bolały. Podobny wpływ na kręgosłup ma pozycja, w jakiej się zasypia. Najgorsze jest spanie na brzuchu, a najlepsze dla kręgosłupa – na plecach lub boku.
Nadwaga
Dodatkowe kilogramy to nic innego, jak dodatkowy ciężar, który kręgosłup musi dźwigać. Często doprowadzać to może do skrzywień kręgosłupa, rozciąganiem lub przykurczem mięśni, a także wszelkimi uszkodzeniami dysków. Nadwaga nie sprzyja plecom, a wręcz utrudnia zadanie, jakie ma pełnić, dlatego warto z nią walczyć! Ćwiczenia nie tylko pomogą w zredukowaniu tkanki tłuszczowej, ale także i wzmocnią mięśnie, a to zapewni dodatkową stabilizację plecom.
Stres
Każdemu człowiekowi w życiu towarzyszy stres. Jednak długotrwały może doprowadzić do bólów kręgosłupa poprzez długotrwałe napinanie mięśni, które w takiej sytuacji jest odruchowe. Najczęściej spięte są okolice karku oraz pleców, dlatego cierpi na tym głównie kręgosłup. Aby pozbyć się takiego bólu warto spróbować technik relaksacyjnych lub wykonać
Buty na obcasie
Obcasy towarzyszą głównie kobietom, dodając im pewności siebie. Jednak ze względów zdrowotnych warto nie ubierać je na co dzień, np. na zakupy, ale jedynie od święta. Mają one negatywny wpływ na kręgosłup, gdyż dają mu dodatkowe obciążenie oraz zwiększają krzywiznę w odcinku lędźwiowym, a to prosty przepis na ból pleców.
Mała aktywność fizyczna
Człowiek woli odpoczywać w sposób bierny – najlepiej leżąc lub siedząc, co często w połączeniu z siedzącym trybem życia znacznie obniża aktywność fizyczną. Mięśnie brzucha oraz grzbietu słabną, przez co nie wspomagają prawidłowego utrzymania kręgosłupa w fizjologicznej podstawie. Skutkiem tego jest nieprawidłowo rozłożony ciężar oddziaływujący na dyski, a także ból pleców, którego można łatwo uniknąć. Wystarczy tylko więcej się ruszać – rower, basen czy spacer też może być formą odpoczynku!
Schorzenia
Bóle pleców mogą być także skutkiem wielu infekcji, stanów zapalnych czy chorobom innych narządów, np. choroba niedokrwienna serca, ostre zapalenie trzustki, endometrioza czy nowotwory. Często towarzyszący im ból promieniuje na kręgosłup, przez co mamy wrażenie, że i on boli. Podobnie jest z schorzeniami kręgosłupa – dyskopatią, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa czy reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Mniej poważne są wady postawy, które pomimo bólu można leczyć już od najmłodszych lat, dzięki czemu w przyszłości nie stanowią problemu.
Przyczyn bólów pleców może być wiele, jednak najważniejsze jest, aby je odnaleźć i wyeliminować. W ten sposób nie tylko człowiek uwolni się od bólu pleców, ale także stanie się zdrowszy. Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli ból pleców nie ustępuje przez 2 tygodnie oraz jest ostry i przewlekły – niezwłocznie udać się do lekarza, bo być może przyczyny nie można tak łatwo wyeliminować.
Artykuł powstał we współpracy z centrum-kore.pl