Chociaż jak powszechnie wiadomo: sport to zdrowie, to niestety niektóre ćwiczenia mogą na nasz kręgosłup wpływać negatywnie. Dzisiaj o tych aktywnościach, których myśląc o dobrej kondycji kręgosłupa należy się wystrzegać.
Deska, czyli plank
Jednym z najmodniejszych w ostatnim czasie, “instagramowych” ćwiczeń, które wybiera wielu celebrytów jest tak zwana deska, czyli plank. Ze wskazanej aktywności płynąć ma wiele zalet, między innymi jest to pozornie prosty trening mięśni brzucha, a także poprawiać ma całą sylwetkę. Niestety bardzo prosto przy nim o błędy, które mogą szybko zacząć obciążać nasz kręgosłup. Jednym z nich jest chociażby podnoszenie głowy, co przeciąża mięśnie szyi czy też zbyt wysokie ustawienie bioder – wtedy ciężar jest przenoszony na barki, a także zmniejszana jest skuteczność ćwiczenia. Jednym z równie częstych błędów jest złe postawienie łokci – zazwyczaj są one ułożone zbyt wąsko: wtedy może dojść do obciążenia stawów.
Pompki i kręgosłup
Na samym początku warto jest tutaj podkreślić, że odpowiednio wykonane pompki mają zasadniczo dobry wpływ na kręgosłup. Jednak niestety jest to na tyle trudne ćwiczenie, że bardzo łatwo jest popełnić przy jego wykonywaniu błędy, które będą mieć już negatywne przełożenie na nasz kręgosłup, a dokładniej na jego odcinek lędźwiowy, który opuszczany w trakcie robienia pompek jest narażony na przeciążenia, a także powstanie urazów. Pamiętajmy, aby ciało było “na płasko” do podłoża. Jeśli klasyczna wersja jest dla nas zbyt trudna, lepiej będzie rozpocząć od tak zwanych “damskich” pompek lub też podeprzeć ręce na podwyższeniu.
Podnoszenie ciężarów – zagrożenie dla kręgosłupa
Jednym z najbardziej ”zabójczych” ćwiczeń dla naszego kręgosłupa jest podnoszenie ciężarów, zwłaszcza jak obierzemy złą technikę. Istnieje szereg różnego typu ćwiczeń, które można wykonywać z użyciem hantli, dlatego trudno jest wskazać najczęściej popełniane w tym przypadku błędy. Dlatego przede wszystkim należy pamiętać, aby dobierać obciążenie dostosowane do naszych możliwości, a także by każdą aktywność wykonywać powoli i dokładnie. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze wsparcia trenera personalnego, który nie tylko dobierze program do nas dopasowany, lecz też skupi się na technice.
Postawa przy przysiadach
Problem z dolegliwościami bólowymi może pojawić się również przy przysiadach: zarówno tych z hantlami jak i bez nich. Tutaj trzeba pamiętać o kilku, podstawowych zasadach. Ważne jest, aby zachować odpowiednio zaokrąglony kręgosłup – szczególnie jeśli decydujemy się na dodatkowe obciążenie, ponieważ obciążenie będzie się wtedy skupiać na jednej partii kręgosłupa. Pamiętajmy też, że kolana nie mogą “wyprzedzać” linii stóp.
Czy brzuszki mogą szkodzić?
Czy wszystkim znane brzuszki mogą w negatywny sposób przekładać się na kondycję kręgosłupa? Same w sobie nie, jednak źle wykonane, a także w zbyt dużej ilości nie pozostaną już bez znaczenia dla kondycji pleców. Serie brzuszków najlepiej jest planować po 15-20 powtórzeń. Pamiętajmy, że lepiej jest robić je powoli i dokładnie.
Niestety, niektóre ćwiczenia mogą źle przekładać się na nasz kręgosłup. Dlatego pamiętajmy o tym, kiedy planujemy trening.